Kamień piękny i tajemniczy – turmalin czarny

Kamienie szlachetne mają moc i nie chodzi tu o ciężkość przy rzucaniu nimi np. w okno, ale o moc w sensie energii. Potrafią ją gromadzić i oddawać. Każdy kamień ma inny wpływ na organizm i może pomóc w różnych problemach. Wiara w magiczne właściwości klejnotów, sięga czasów babilońskich. Już wtedy kamienie były używane jako talizmany i swoiste lekarstwa. Czym wyróżnia się turmalin?

Turmalin czarny – charakterystyka minerału

Turmaliny należą do bardzo cenionych kamieni szlachetnych. Znane już były w czasach starożytnych, ale do Europy trafiły dopiero na początku XVIII w. Nazwa pochodzi od syngaleskiego słowa „turmali”, czyli „wielobarwny”, ponieważ kamienie te występowały w wielu różnych odcieniach. Do dzisiaj spotykamy turmaliny w kolorze niebieskim, zielonym, różowym, czerwonym, arbuzowym lub czarnym. Co ciekawe, każdy kolor kamienia nadaje mu inne właściwości.

Najbardziej pożądanym i poszukiwanym jest czarny turmalin. Zwany też szerl, szerlit lub skoryl. Czarny szerl występuje w Polsce, na Dolnym Śląsku. Biżuteria z wykorzystaniem tego kamienia jest piękna i wyjątkowa. Można wybrać spośród naszyjników, wisiorków, bransolet i kolczyków. Turmalin czarny charakteryzuje się tym, że jest lekko chropowaty, może posiadać szczeliny i pęknięcia, nawet jeżeli jest dobrze oszlifowany. To naturalna cecha tego kamienia i nie wpływa na właściwości magiczne. Jego głęboki, czarny kolor pięknie wygląda w oprawie srebra lub złota.

Nie tylko ozdoba

Według zasad wschodniej medycyny duch i ciało to jedność, a zdrowie to swobodny przepływ energii. Gdy jest jej brak, lub przepływ coś zakłóca, wtedy pojawia się choroba. Turmalin czarny właściwości magiczne wiąże ze swoją umiejętnością gromadzenia energii i oddawania jej, gdy jest taka potrzeba. Noszenie go przy sobie, również w formie biżuterii wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Na co konkretnie?

Wpływ na zdrowie psychiczne, związany jest przede wszystkim z ochroną przed negatywną energią, którą odpycha, lub zamienia w pozytywną. Tym samym chroni przed złymi wróżbami, urokami i wampirami energetycznymi. Poza tym wpływa na pewność siebie i pozytywne myślenie. Wspomaga uważność i samodyscyplinę. Łagodzi skutki stresu, uspokaja, niweluje strach i wszelki niepokój. Dobrze wpływa na pamięć.

Litoterapia, czyli medycyna alternatywna wykorzystuje turmalin czarny, jako pomoc w leczeniu różnych schorzeń. Kamień ten wzmacnia odporność, poprawia metabolizm oraz wspomaga prawidłowe krążenie. Pomaga w leczeniu artretyzmu i stwardnienia rozsianego. Leczy bóle i zawroty głowy oraz chorobę lokomocyjną. Kamień ten chroni również przed szkodliwym wpływem promieniowania elektromagnetycznego, pochodzącym z telefonów komórkowych, komputerów czy innych sprzętów elektronicznych.

Z mocy czarnego turmalinu mogą korzystać wszyscy i nie ma przeciwwskazań do jego noszenia. Warto mieć go przy sobie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *