Chalcedon. Dobrze mieć go przy sobie

Chalcedon to popularny minerał, rodzaj krzemionki, charakteryzujący się włóknistą strukturą, powstały z kwarcu i moganitu. Nazwa własna kamienia wywodzi się od miasta Chalkedon, leżącego nad Bosforem. Posiada wiele barwnych odmian, które powstają m.in. na skutek wzrostu temperatury lub długiego działania promieni słonecznych. Powodują one zmianę barwy minerału z żółtej na brązową a czerwonej na pomarańczową. Chalcedon zwykle występuje w postaci nerkowatej, groniastej, skorupkowej oraz naciekowej. Tworzy też żyły i konkrecje. Bywa przeświecający a nawet przezroczysty. To minerał, który wchodzi w skład wielu różnorodnych skał: chalcedonitów, jaspisów, lidytów czy krzemionki. Zróżnicowanie barwy chalcedonitu wynika również z częstych wrostków innych minerałów i to one dają wrażenie rozmaitości barw, najczęściej z chalcedonitem łączy się mika, chloryty, hematyt czy minerały ilaste.

Chalcedon – charakterystyka i występowanie

Chalcedon (https://www.czarymary.pl/p_980389_chalcedon_z_karneolem_kamien) nie tylko różnic się kolorem, może być mleczny, żółty czy niebieski, ale nazwą własną, na tyle popularną, że wyparła on swoje geologiczne odniesienie. Najczęściej chalcedon jest reprezentowany przez kilka nazw minerału, np. agat, onyks, sard, sardonyks, damsonit. Dzisiaj dostępny jest w skałach wulkanicznych: paleozoicznych melafirach, litych, wulkanicznych bazaltach, kwaśnych ryolitach, magmowych dacytach. Chalcedon niekiedy powstaje na skutek przekrystalizowania szlachetnego opalu.

Chalcedon występuje na kilku kontynentach, można go wydobywać w Brazylii i Urugwaju, dostępny jest w Indiach, Arabii Saudyskiej i Rosji, znajduje się w Kanadzie i USA, sporo go w Europie. W Polsce chalcedon dostępny jest w miejscowości Szklar, w Złotoryi i Lwówku, tam jako agat, ale też w Wałbrzychu i Inowłodzu.

Zastosowanie chalcedonu

Z chalcedonu wyrabiano narzędzia już 8000 lat temu, w starożytności wykorzystywano minerał do wyrobu drobnej biżuterii, robiono z niego kamee i pieczęcie. Dzisiaj chalcedon w różnych wersjach jest cenionym kamieniem kolekcjonerskim i jubilerskim. Wykorzystuje się również jego właściwości w przemyśle, w mechanice precyzyjnej ale też do wyrobu, np. kul do młynów kulowych czy do wyrobu moździerzy.

Chalcedon właściwości magiczne

Chalcedon noszony czy to w postaci biżuterii czy po prostu minerału, ułatwia skupienie się nad aspektami duchowości. Wzmacnia zdolność wprowadzania do życia pozytywnych zmian i zmienia samego użytkownika krzemionki w osobę pozytywnie nastawioną do życia. Energia magicznego chalcedonu wpływa pozytywnie na zdolności intelektualne i pomaga osiągnąć wewnętrzny spokój. Chalcedon stymuluje uczciwość w obszarze emocji i uzdrawia emocjonalnie. Chroni też przed negatywnymi wpływami w obszarze zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Minerał ten chroni przed negatywnymi wpływami, pochodzącymi z zewnętrznego świata, polepsza kanały komunikacji, pomaga wyrażać uczucia w pozytywnym tonie. Zwiększa energię życiową i zachęca do równowagi emocjonalnej, podtrzymuje na duchu i stymuluje witalność. Kamień zachęca również do życzliwości i motywuje do wykonywania dobrych uczynków.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *